دکوراسیون منزل

دکوراسیون منزل از عمده ترین دلایل زیبایی منزل می باشد و در صورتی که دکوراسیون و ترکیب بندی آن به درستی و مطابق با قوانین طراحی گردد می تواند باعث ایجاد محیطی زیبا و آرامش بخش شود. نقش دکوراسیون در خانه به قدری اساسی بوده که در دانشگاه ها نیز تدریس می شود، از این رو بهتر است که طراحی دکوراسیون منزل مسکونی خود را به دست افراد متخصص و با تجربه سپرده تا با طراحی اصولی باعث ایجاد جذابیت و محیطی آرام برای ساکنین شوند.
طراحی دکوراسیون بر پایه علم و هنر پایه ریزی شده و اصول و قوانین زیادی برای آن وجود دارد. در هنگام دکوراسیون محل سکونت علاوه بر سلیقه، روحیه افراد نیز دخیل می باشد. بنابراین باید پیش از طراحی دکوراسیون با روحیات افراد آشنا شده و طرحی مناسب را انتخاب نمود.

عوامل موثر در دکوراسیون منزل

عوامل بسیار زیادی در طراحی دکوراسیون خانه دخیل بوده که از جمله مهم ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

رنگ

از اصلی ترین و مهم ترین عوامل در دکوراسیون واحد مسکونی، انتخاب رنگ می باشد. رنگ به کار رفته در دیوار و کفپوش و همچنین لوازم خانه باید به گونه ای باشد که با روحیات و علایق افراد هماهنگ بوده و همین طور بر اساس علم روانشناسی رنگ ها باشد. نقش رنگ ها در طراحی دکوراسیون منزل به قدری پر رنگ است که نمی توان آن را نادیده گرفت. به طور مثال در صورتی که خانه شما کوچک بوده و تمایل دارید که بزرگ تر به نظر بیاید باید از رنگ سفید استفاده نمایید.

سبک خانه

سبک خانه از دیگر عوامل مهم در طراحی دکوراسیون خانه به حساب می آید. سبک خانه باید بر اساس سلیقه صاحب خانه طراحی شده و نوع رنگ نیز با توجه به سبک خانه انتخاب گردد.

نوع چیدمان

نوع چیدمان نیز در طراحی دکوراسیون منزل از اهمیت زیادی برخوردار است. نوع قرارگیری اشیا و موقعیت قرار گیری آن باید بر اساس استانداردهای دکوراسیون، طراحی و اجرا گردد.

نورپردازی

نورپردازی اهمیت زیادی در دکوراسیون خانه داشته و باعث زیبایی و بهتر دیده شدن رنگ و لوازم داخلی منزل می شود. در نتیجه باید به آن توجه نمود.

ترکیب بندی

ترکیب بندی از اصلی ترین دلیل زیبایی دکوراسیون منزل می باشد. ترکیب بندی یعنی قرار گیری اشیا و لوازم منزل به شکل اصولی و مطابق با قوانین و مقررات طراحی به گونه ای که باعث جذابیت خانه و چشم نوازی آن شود.

سالن پذیرایی

سالن پذیرایی قسمتی از منزل مسکونی است که برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه می باشد. باید به رنگ و طرح به کار رفته در این بخش توجه لازم را نموده تا باعث افزایش صمیمیت افراد با یکدیگر شود.

اتاق خواب

اتاق خواب بخشی از منزل مسکونی بوده که افراد در آن به آرامش می رسند بنابراین باید به رنگ و طرح استفاده شده در آن توجه کرده و بر اساس روحیات هر شخص و بر اساس علم روانشناسی رنگ و طرحی مناسب را انتخاب کرد.

آشپزخانه

آشپزخانه قلب خانه محسوب شده و باید آن را مطابق با سلیقه خانم خانه طراحی نمود. نور موجود در آشپزخانه باید کافی بوده و با توجه به این که همواره در معرض کثیفی قرار دارد بهتر است از رنگ های روشن استفاده نشود.

ورودی ساختمان

ار آن جا که ورودی ساختمان از اولین بخش هایی است که هر شخص با ورود به آن دیده و در مورد آن قضاوت می کند، باید همواره به آن توجه نمود. ورودی خانه باید به گونه ای طراحی گردد که باعث ایجاد دید مثبت در افراد شود.

حمام و سرویس بهداشتی

از آن جا که این قسمت از ساختمان همواره در معرض رطوبت است، باید از کفپوش و دیوار پوش های ضد آب استفاده شده تا مانع از نفوذ آب گردد.

اجرا و طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اجرا و طراحی دکوراسیون داخلی منزل همه اجزای داخلی خانه را از قبیل دکوراسیون پذیرایی و نشیمن، اتاق خواب، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و … را شامل می شود. طراحی دکوراسیون یک علم و هنر جدا بوده و اجرا و پیاده سازی آن پروسه ای دیگر می باشد. دکوراسیون داخلی ساختمان مسکونی از المان ها و عناصر گوناگونی برخوردار بوده که باید به هر کدام توجه نمود. پیش از شروع طراحی دکوراسیون باید با اصول و استانداردهای آن آشنا شده و باتوجه به آن طراحی را آغاز کرد. در صورتی که این اصول و قوانین به صورت کامل رعایت شود می تواند باعث ایجاد طرحی زیبا و محسور کننده شود.
اصول و قوانین موجود در طراحی اشاره ای به رعایت اصول طراحی از جمله رنگ، بافت، روحیه افراد، ترکیب بندی، موقعیت جغرافیایی و … کرده و در صورت توجه به هر کدام و رعایت قوانین موجود در آن و علم مورد نیاز، باعث ایجاد فضایی زیبا و آرام بخش می گردد.
هدف از طراحی دکوراسیون زیبایی و ایجاد حس آرامش در خانه می باشد و از این رو بهتر است اجرای آن به دست افراد حرفه ای و با تجربه انجام شده تا بتوان این اهداف را محقق نمود.
برای یک طراحی خوب نیاز به صرف هزینه های سنگین نبوده و تنها با رعایت استانداردهای طراحی و اجرای دقیق با کم ترین هزینه، می توان بهترین ایده را پیاده سازی کرد. برای اجرا مناسب ترین راه، استفاده از یک شرکت طراحی دکوراسیون می باشد، این شرکت ها دارای تجربه لازم در این زمینه بوده و با همکاری تیمی ای که دارند می توانند بهترین طرح و اجرا را ارایه دهند.

طراحی دکوراسیون مدرن و لوکس

امروزه طراحی دکوراسیون مدرن و لوکس از طرفداران زیادی برخوردار می باشد. در طراحی دکواسیون عوامل زیادی از جمله طرح، رنگ و … دخیل است. در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های دکوراسیون مدرن و لوکس آشنا نماییم.
در هنگام طراحی دکوراسیون لوکس و مدرن باید از لوازم لوکس و مدرن استفاده کرد. لوازم موجود در این نوع سبک باید اشکال هندسی ساده مانند مربع و دایره باشد و از موادی مانند استیل و شیشه استفاده نمود. استفاده از سبک مدرن برای بزرگ نشان دادن خانه های کوچک بسیار مناسب است.

نورپردازی در دکوراسیون مدرن و لوکس

تناسبات رنگی در طراحی دکوراسیون بسیار حایٔز اهمیت بوده و باید به آن توجه ویژه ای نمود. باید اجزای داخلی خانه با رنگ دیوارها و کفپوش ها تناسب داشته و هارمونی خاصی را ایجاد نماید.

تناسب رنگ در دکوراسیون مدرن و لوکس

یکی از موارد حایٔز اهمیت در طراحی دکوراسیون لوکس و مدرن، نورپردازی می باشد. نورپردازی علاوه بر روشنی سبب جذابیت فضا و جلوه دادن به اشیاء می گردد.

نحوه چیدمان لوازم در دکوراسیون مدرن و لوکس

نوع چیدمان در زیبایی منزل تاثیر زیادی دارد. باید در هنگام چیدن لوازم به نحوه قرار گیری هر کدام و هارمونی بین آن ها توجه ویژه ای کرد.

انواع فضاهای موجود در طراحی دکواسیون مدرن و لوکس

سالن پذیرایی در این نوع خانه ها باید دارای مبلمان راحتی باشد، استفاده از مبلمان رسمی برای این نوع خانه ها مناسب نیست.
از میز ناهارخوری بزرگ شیشه ای همراه با صندلی های زیبا استفده کرده وبر روی آن گل و گیاه قرار داد.
برای آشپزخانه از کفپوش هایی با رنگ خنثی و لوازم ساده استفاده کرد.
اتاق خواب ها باید دارای تخت های کوتاه با یک پادری کوچک بوده و یک آیینه تزیینی زیبا در آن به کار ببرید.

طراحی دکوراسیون منزل سنتی

برای طراحی دکوراسیون منزل سنتی حتما لزومی ندارد که از لوازم قدیمی استفاده نمایید و می توانید ترکیبی از لوازم سنتی و مدرن را به سبک سنتی در کنار هم قرار دهید. کف خانه را با گلیم و فرش های قدیمی پوشانده و قسمتی از خانه را به جای مبل از پشتی استفاده نمایید. برای پوشاندن رومیزی ها از ترمه استفاده کرده و از کاغذ دیواری با طرح هایی نظیر بته جغه برای دیوارها استفاده نمایید.
در صورت داشتن اپن بر روی آن ظروف مسی قرار داده و در غیر این صورت بر روی میز پذیرایی بگذارید. در کنج های خانه از گل و گیاهان طبیعی با گلدان های سفالی رنگ نخورده استفاده کرده تا باعث ایجاد حس آرامش شود. در این نوع سبک طراحی می توانید از رنگ هایی نظیر آبی فیروزه ای، شتری، قهوه ای، قرمز و … استفاده کنید تا القا کننده طرح های سنتی باشد. اگر در فصل زمستان به سر می برید در قسمتی از پذیرایی کرسی قرار دهید.
از تابلوهای قدیمی مانند تابلوهای منبت کاری شده و خطوط نستعلیق استفاده کنید تا زینت بخش دیوارهای شما باشد. برای کاشی های آشپزخانه و سرویس بهداشتی، کاشی های طرح ستی به کار برده تا جلوه ای خاص به خانه بخشد. در ورودی خانه و یا وسط پذیرایی آب نما قرار داده ودر سر در ورودی از یک تابلوی سنتی کوچک استفاده نمایید.
از شیشه های رنگی برای پنجره های خانه استفاده کنید تا باعث افزایش زیبایی خانه شده و با انعکاس نور رنگی لذتی وصف نشدنی را به خانه شما القا کند. در هنگام چیدمان سنتی بهتر است تقارن را رعایت کنید و از آینه هایی با قاب های قدیمی استفاده نمایید. همچنین سقف خانه را می توان با استفاده از طرح های سنتی پوشاند تا حال و هوای تازه ای به خانه دهد.

طراحی و اجرای دکوراسیون آشپزخانه

طراحی و اجرای دکوراسیون آشپزخانه با توجه به این که قلب خانه است از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. از مهم ترین قسمت دکوراسیون آشپزخانه، کابینت ها بوده که باید در انتخاب آن بسیار دقت نمود. کابینت ها در آشپزخانه نقش اساسی را ایفا می کند و از این رو باید کابینتی را انتخاب کنید که علاوه بر زیبایی و هماهنگی آن با دکوراسیون آشپزخانه و رنگ دیوارها و کفپوش، فضای کمی را اشغال نماید. همچنین از آن جا که کابینت ها همواره در معرض نم قرار دارند باید از متریال های مرغوب در آن استفاه کرد.
نورپردازی نیز نقش مهمی در زیبایی دکوراسیون آشپزخانه دارد. این نورپردازی باید به گونه ای باشد که علاوه بر روشنایی محیط باعث زیباتر شدن لوازم آشپزخانه شود با قرار دادن چراغ ها و لوسترها در سطح پایین باعث جذابیت آشپزخانه شوید.
بهتر است از لوازم تزیینی درون آشپزخانه استفاده نکنید تا فضا خلوت تر و ساده تر باشد. استفاده از دکوراسیون رنگ روشن باعث بزرگ نشان دادن آشپزخانه شده و در نتیجه بهتر است از کابینت های رنگ روشن استفاده نمایید. البته قابل ذکر است که با توجه به این که خانم خانه بیشتر در آشپزخانه رفت و آمد دارد بهتر است دکوراسیون مطابق با سلیقه و نظر وی انتخاب شود.
برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه نیاز به صرف هزینه های زیاد نبوده و توصیه می گردد از لوازم ساده و مختصری برای طراحی دکوراسیون آشزخانه استفاده نمایید تا علاوه بر زیبایی، فضای کمی را نیز اشغال کند. توصیه می شود که برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه از یک اجرا کننده ماهر و با تجربه کمک گرفته تا کابینتی مناسب برای آشپزخانه شما و با جنسی مرغوب استفاده مرده تا سال ها برای شما ماندگاری داشته باشد. با ست کردن رنگ کفپوش با رنگ کابینت ها می توانید باعث جذابیت بیشتر آشپزخانه شوید.

طراحی و اجرای دکوراسیون پذیرایی

با توجه به این که سالن پذیرایی مخصوص دورهمی های دوستانه و خانوادگی است باید طراحی و اجرای دکوراسیون پذیرایی به گونه ای باشد که باعث افزایش صمیمیت بین میهمانان شود. به همین دلیل بهتر است از رنگ های گرم برای دکوراسیون و رنگ دیوارها و کفپوش پذیرایی استفاده نمایید. برای افزایش صمیمیت و ایجاد فضایی دلنشین بهتر است از تنالیته های قهوه ای، مسی و یا طلایی برای قاب بندی های دکوراسیون و سقف استفاده کنید.
به کار بردن لوسترهای بزرگ با رنگ ها زرد و مبلمان ال مانند باعث صمیمیت و دنج شدن فضا می شود. پیش از انتخاب رنگ و طرح برای پذیرایی خود باید سبک خانه را در نظر گرفته و مطابق با آن رنگ و طرح را انتخاب نمایید.
از دیگر نکات حایٔز اهمیت برای طراحی و اجرای دکوراسیون سالن پذیرایی، چیدمان لوازم سالن خصوصا مبلمان می باشد که باید مبلمان را به گونه ای چید که به تلوزیون دید مناسب داشته و تعامل خوبی با دیگر مبل ها داشته باشد.
استفاده از طرح ها و رنگ های زیبا برای دیوارهای پذیرایی و تابلوهای زیبا بر روی دیوارها می تواند باعث زیبایی و جذابیت پذیرایی شود. پرده های موجود در سالن پذیرایی نیز تاثیر زیادی بر زیبایی فضا دارد. در صورتی که رنگ و طرح به کار رفته در پرده ها با مبلمان و رنگ دیوارها هارمونی داشته باشد می تواند باعث افزایش جذابیت پذیرایی گردد.
فضای شلوغ برای دکوراسیون پذیرایی پیشنهاد نشده و برای ایجاد انرژی مثبت در پذیرایی از گل و گیاه در گوشه و کنار آن استفاده نمایید. همچنین نورپردازی فضا نیز به گونه ای باید طراحی شود که باعث دید بهتر و جذابیت اشیاء موجود در فضا شود. میز جلوی میز نیز اهمیت زیادی داشته و باید بر اساس نوع مبلمان انتخاب گردد.

بهترین چینش دکوراسیون منزل

بهترین چینش دکوراسیون منزل دارای اصولی بوده که باید توسط یک اجرا کننده ماهر انجام شود. نوع چینش اصول و قوانین داشته که در صورت رعایت آن می تواند باعث جذابیت فضای داخلی منزل شود.
ارتفاع قرار دادن قاب بر روی دیوار باید مطابق با استانداردهای طراحی بوده تا علاوه بر دید کامل باعث زیبایی دیوارها شود. نصب شدن تابلو در ارتفاعات بالا می تواند باعث کاهش جذابیت خانه شود.
امروزه استفاده از فرش های بزرگ که کاملا سطح را بپوشاند رایج نبوده و اغلب از قالیچه های کوچک استفاده می شود تا کفپوش مشخص شده و نمای زیبایی به خانه شود.
بهتر است زیاد فضای خانه را شلوغ نکرده و از لوازم ساده برای تزیین کوراسیون داخلی خانه استفاده نمایید تا شلوغی باعث بر هم خوردن آرامش نشود.
استفاده از لوازم راحتی از دیگر نکاتی است که باید در چیدمان دکوراسیون به آن توجه نمود. اکثر افراد در هنگام خرید لوازم تنها به زیبایی آن توجه دارند، اما لوازم خانه از جمله مبل ها باید علاوه بر زیبایی، راحت نیز باشند.
نوع سبک منزل نیز در چیدمان بسیار تاثیر دارد به عنوان مثال در سبک سنتی روش قرینه بیشتر رایج می باشد. در نتیجه باید نوع سبک را نیز مد نظر قرار داد.
تناسبات در سایز نیزدر هنگام چیدمان بسیار مهم است و باید از اندازه های گوناگون استفاده کرده و هر کدام را بر اساس اصول و قواعد دکوراسیون انتخاب نمایید.
برای چیدمان منزل نیازی به خرید لوازم گران قیمت نبوده و می توان با رعایت اصول و خرید لوازم ساده بهترین چینش دکوراسیون را داشت.
به طور کل می توان گفت که بهترین چینش دکوراسیون منزل چینشی است که در آن اصول و قوانین طراحی رعایت شود. در صورتی که تمامی استاندارهای لازم در هنگام طراحی رعایت شود، باعث زیبایی و جذابیت خانه می شود.

امتیاز به مطلب
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
3.71 (7 رای)
امتیاز نظرات 5 (1 امتیاز دهی)